ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

8 lutego 2016 r.

Lista najpopularniejszych artystów 2015

IFPI (Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) opublikowało listę 10 najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych wykonawców na świecie roku 2015.

Lista najpopularniejszych artystów 2015

IFPI (Międzynarodowa Federacja Przemysłu Fonograficznego) opublikowało listę 10 najbardziej wpływowych i rozpoznawalnych wykonawców na świecie roku 2015.

Listę otwiera Adele, która została określona przez IFPI mianem Najlepszego Nagrywającego Artysty 2015. Ogromny sukces jej trzeciego albumu „25” sprawił, że Adele była najbardziej popularnym muzykiem na świecie w 2015 roku. Piosenkarka i autorka swoich piosenek jest trzecim zdobywcą tej nagrody IFPI, która odzwierciedla niezwykłą popularność wyrażoną zarówno w sprzedaży płyt jak i w liczbie odtworzeń w serwisach streamingowych. Singiel „Hello”, promujący najnowszy album artystki, był numerem 1 w ponad 30 krajach, m.in. Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Francji, Australii czy Wielkiej Brytanii. Od momentu premiery albumu w listopadzie 2015 roku do dnia dzisiejszego zanotowano sprzedaż ponad 15 milionów egzemplarzy krążka.

Dyrektor generalna IFPI, Frances Moore, tak komentuje tegoroczny ranking: „Jestem zachwycona możliwością uhonorowania Adele tytułem najbardziej popularnego nagrywającego artysty na świecie w 2015. Jej album „25” był światową sensacją roku, bijącą wszelkie rekordy popularności i docierającą do ogromnej rzeszy fanów. Wszyscy artyści z naszej listy osiągnęli niesamowity sukces, jednak osiągnięcia Adele są fenomenem.”

Ranking Top 10 stworzony przez IFPI jest pierwszym i jedynym zestawieniem oddającym popularność artystów z uwzględnieniem serwisów streamingowych, a także cyfrowych i fizycznych edycji singli i albumów. Zwycięzcami nagrody w poprzednich latach byli One Direction w 2013 oraz Taylor Swift w 2014 roku.

Drugie miejsce w rankingu zajął Ed Sheeran, który przesunął się o jedno miejsce w górę w stosunku do roku poprzedniego. W czerwcu 2014 wydał swój drugi album „X”, dzięki któremu zdobył wiele nagród. W 2015 artysta wyruszył w trasę koncertową, licznie pojawiał się w publicznych wystąpieniach, jednocześnie budując markę swojej własnej wytwórni fonograficznej – Gingerbread Man. W lutym 2015, Sheeran otrzymał nagrodę BRIT dla Najlepszego Brytyjskiego Artysty 2015 za wspomniany album, otrzymał również nagrodę Ivor Novello i nazwany został najlepszym autorem roku. Poprowadził galę MTV Europe Music Awards w październiku 2015, natomiast rok zakończył tytułem najczęściej odtwarzanego artysty wszechczasów w serwisie Spotify.

Trzecie miejsce listy zajmuje Taylor Swift, która w roku poprzednim zdobyła główną nagrodę IFPI. Album „1989”, który miał swoją premierę w październiku 2014, zanotował sprzedaż 1,3 miliona egzemplarzy jedynie w Stanach Zjednoczonych w pierwszym tygodniu po publikacji. Do końca roku 2015 liczba ta wzrosła do 5,5 miliona sztuk. Kilka miesięcy później Swift wydała edycję deluxe albumu „1989” i ogłosiła trasę koncertową, w której gościnnie wystąpili również Ed Sheeran i The Weeknd. Trasa zakończyła się w grudniu 2015 i była najbardziej dochodową trasą roku.Pełną listę TOP 10 przedstawiamy poniżej:

1. Adele

2. Ed Sheeran

3. Taylor Swift

4. Justin Bieber

5. One Direction

6. Coldplay

7. Maroon 5

8. Sam Smith

9. Drake

10. The WeekndŹródło: ifpi.org

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022