ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

10 stycznia 2018 r.

Paszporty Polityki 2017 rozdane

Już po raz 25 przyznano nagrody tygodnika „Polityka” – Paszporty. Podczas uroczystej gali w Teatrze Wielkim Paszportem Polityki 2017 w kategorii Muzyka popularna nagrodzono zespół Hańba!, a w dziedzinie muzyki poważnej – Joannę Freszel.

Paszporty Polityki 2017 rozdane

Kultura muzyczna reprezentowana była w dwóch kategoriach: Muzyka popularna i Muzyka poważna. W tej pierwszej nagroda trafiła do krakowskiego zespołu Hańba! w składzie Michał Radmacher (pseudonim artystyczny Wiesław Król) – akordeon, klarnet; Andrzej Zagajewski (Andrzej Zamenhof) – banjo, śpiew; Mateusz Nowicki (Adam Sobolewski) – bęben, grzebień, śpiew oraz Jakub Lewicki (Ignacy Woland) – tuba, śpiew. Paszport wręczono za album Będą bić! (Antena Krzyku), na którym – według „Polityki” – uderzają w militaryzm, nacjonalizm, ksenofobię i przestrzegają przed coraz bardziej nieuchronną katastrofą. Wpisuje się to w szersze uzasadnienie nagrody przyznanej za muzyczno-literacko-polityczną rekonstrukcję, która daje efekt zaskakujący: twórczo odświeża formułę folku i punka, a przy tym celnie opisuje dzisiejsze polskie konflikty i zagrożenia.

Dwaj pozostali nominowani w kategorii Muzyka popularna to, wywodzący się ze środowiska hip-hopowego, Marek Pędziwiatr oraz Stefan Wesołowski za trzeci solowy album Rite of the End.

W kategorii muzyki poważnej Paszport Polityki otrzymała Joanna Freszel. Absolwentka i doktorantka warszawskiego Uniwersytetu Muzycznego śpiewała w Teatrze Wielkim w Poznaniu, warszawskiej Operze Narodowej, Estońskiej Operze Narodowej i Teatro Lope de Vega w Sewilli. Jury nagrodziło ją za – jak czytamy w uzasadnieniu werdyktu – wszechstronność, kreatywność, precyzję, sceniczny wdzięk i swobodę śpiewania w najrozmaitszych stylach muzycznych.

Nominacje otrzymali ponadto pianista Piotr Sałajczyk i kompozytor Artur Zagajewski.


Pozostali laureaci Paszportów Polityki 2017 to:

Jagoda Szelc w kategorii Film (za Wieża. Jasny dzień);

Marcin Wicha w kategorii Literatura (za Rzeczy, których nie wyrzuciłem);

Michał Borczuch w kategorii Teatr (za realizacje z ostatnich dwóch lat);

Norman Leto w kategorii Sztuki Wizualne (za film Photon);

Studio Bloober Team, czyli Mateusz Lenart, Andrzej Mądrzak i Wojciech Piejko w kategorii Kultura Cyfrowa (za grę Observer)

Ćwierćwiecze Paszportów Polityki zbiegło się w tym roku z innym jubileuszem – 100-leciem Stowarzyszenia Autorów ZAiKS, które jest mecenasem polskiej kultury i głównym partnerem nagrody.



Źródło: polityka.pl

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022