ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

17 października 2019 r.

Jakub Józef Orliński z prestiżową nagrodą brytyjskiego magazynu „The Gramophone”

Jakub Józef Orliński, młody polski kontratenor, otrzymał statuetkę Gramophone Classical Music Awards w kategorii Young Artist of the Year. Uroczystość odbyła się 16 października 2019 roku w Londynie. Partnerem gali był Instytut Adama Mickiewicza.

Jakub Józef Orliński z prestiżową nagrodą brytyjskiego magazynu „The Gramophone”

Jak czytamy na stronach serwisu culture.pl, Jakub Józef Orliński jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Studiował w klasie śpiewu Anny Radziejewskiej, a w latach 2015-2017 kształcił się pod okiem Edith Wiens w Julliard School w Nowym Jorku. Jesienią 2018 roku nakładem Erato / Warner Classics ukazał się jego debiutancki album Anima Sacra, na którym towarzyszy mu zespół Il Pomo d’Oro pod batutą Maksima Emelyanycheva. Latem tego samego roku zadebiutował w londyńskiej Wigimore Hall, do której wróci w grudniu 2019 roku. W sierpniu śpiewał w Rinalzie Händla, zrealizowanym wraz z Operą Frankfurcką, a wystawianym podczas Glyndebourne Festival w Wielkiej Brytanii.

Jakub Józef Orliński zachwyca krytyków na całym świecie: „The Telegraph” umieścił go na liście 10 najbardziej czarujących śpiewaków operowych świata; „New Yorker” opublikował szeroki materiał, w którym opisał także obecność artysty w social mediach oraz pasję związaną z breakdancem. Jego przejrzysty i zmysłowy wokal dopełniany jest przez niezwykle grunge’owy wygląd – możemy przeczytać na stronach amerykańskiego tygodnika.

W październiku Orliński otrzymał również prestiżową nagrodę niemieckiej branży muzycznej Opus Klassik za debiutancką płytę.

Gramophone Classical Music Awards to jedno z najważniejszych wyróżnień w przemyśle muzycznym związanym z muzyką klasyczną. Zwycięzcy wybierani są od 1977 roku przez krytyków magazynu „The Gramophone” i przedstawicieli branży, w tym sprzedawców, nadawców i muzyków. Nagrodami wyróżniane są poszczególne płyty, orkiestry, wydawnictwa oraz artyści.Źródło: culture.pl, wyborcza.pl
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022