ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

4 marca 2020 r.

Taylor Swift artystką roku 2019

Jak podaje Międzynarodowa Federacja Przemysłu Muzycznego (IFPI) najlepsze wyniki sprzedaży na światowym rynku muzycznym w roku 2019 osiągnęła Taylor Swift, zostając tym samym artystką roku – Global Recording Artist of the Year. Dla Taylor Swift jest to drugie takie wyróżnienie w historii, pierwsze otrzymała w 2014 r.

Taylor Swift artystką roku 2019

Miniony 2019 rok był dla artystki kolejnym niezwykle udanym rokiem, szczególnie po wydaniu w sierpniu jej siódmego albumu studyjnego zatytułowanego Lover. Album zadebiutował na pierwszym miejscu listy przebojów w ponad 10 krajach i osiągnął poziom sprzedaży odpowiadający 3 milionom albumów w pierwszym tygodniu od daty premiery. W ubiegłym roku z albumu wydano trzy single: Me! z udziałem Brendona Urie z zespołu Panic! at the Disco, You Need to Calm Down, oraz tytułowy singiel Lover. Me!, pierwszy singiel z albumu, pojawił się na szczycie światowych list Spotify.

Frances Moore, dyrektor generalny IFPI, powiedziała: Taylor Swift jest uosobieniem prawdziwej gwiazdy. Wciąż ewoluuje jako artystka i utrzymuje niezwykły kontakt ze swoimi fanami, jednocześnie z każdym albumem rozwija swoje brzmienie. Cieszę się, że po raz drugi będę mogła wręczyć jej nagrodę dla artysty roku.

W pierwszej dziesiątce rankingu znaleźli się utalentowani artyści z całego świata, począwszy od młodych gwiazd, takich jak Billie Eilish i BTS, a skończywszy na kultowych artystach, takich jak the Beatles czy Queen. Ten szeroki wachlarz wykonawców pokazuje, jak miłość ludzi do muzyki może być nieustannie rozpalana przez nowych i różnorodnych artystów, a jednocześnie potrafi przetrwać dziesięciolecia. Gratuluję wszystkim artystom, którzy znaleźli się w zestawieniu.

Ed Sheeran zajmuje drugie miejsce, pojawiając się po raz trzeci w pierwszej dziesiątce zestawienia, głównie dzięki sukcesowi swojego albumu No.6 Collaborations Project z udziałem artystów goszczących takich jak Stormzy, Cardi B, Camilla Cabello i Khalid. Album pojawił się na pierwszym miejscu list przebojów w 19 krajach, podczas gdy przewodni singiel I Don’t Care z Justinem Bieberem był numerem 1. w 26 krajach.

Po kolejnym udanym roku Post Malone zajmuje trzecie miejsce w tegorocznym rankingu, awansując z miejsca czwartego w roku ubiegłym. Jego singiel Sunflower z udziałem Swae Lee był w 2019 r. nadal popularnym utworem w serwisach streamingowych, a wydany we wrześniu album Hollywood’s Bleeding znalazł się na pierwszym miejscu list przebojów w Australii, Kanadzie, Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych.

Tegoroczna nagroda Global Recording Artist of the Year Award jest już siódmą edycją tego wyjątkowego wyróżnienia IFPI, które w wiarygodny sposób odzwierciedla światowy sukces artysty, zliczając sprzedaż muzyki we wszystkich formatach muzyki cyfrowej i fizycznej, od strumieni po winyle. W ostatnich latach nagrodę tę otrzymali One Direction (2013), Taylor Swift (2014), Adele (2015), Drake (2016 i 2018) oraz Ed Sheeran (2017).Ranking Top 10 artystów na świecie w 2019 r.


1. Taylor Swift

2. Ed Sheeran

3. Post Malone

4. Billie Eilish

5. Queen

6. Ariana Grande

7. BTS

8. Drake

9. Lady Gaga

10. The Beatles


Laureaci poprzednich edycji:

2018 – Drake

2017 – Ed Sheeran

2016 – Drake

2015 – Adele

2014 – Taylor Swift

2013 – One Direction


Nagroda IFPI dla artysty roku i zestawienie Top 10 artystów na świecie jest jedynym rankingiem, który stanowi dokładne podsumowanie konsumpcji muzyki we wszystkich formatach (włączając serwisy streamingowe, sprzedaż singli i albumów na nośnikach cyfrowych i fizycznych) i we wszystkich krajach. Ranking jest ważony na podstawie relatywnej wartości każdego ze sposobów konsumpcji muzyki.

Pełne zestawienia IFPI Top 10 albumów na świecie i Top 10 singli na świecie zostaną ogłoszone przez IFPI w kolejnych tygodniach i opublikowane 24 marca 2020 r. w raporcie Global Music Report 2020.Źródło: materiały prasowe IFPI

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022