ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

10 września 2020 r.

Popkillery 2020

Druga gala rozdania nagród branży hip-hopowej Popkillery 2020 odbyła się w warszawskim Teatrze Capitol 9 września i zgromadziła śmietankę rapowej sceny. Największymi wygranymi wieczoru byli Paluch, Mata, Quebonafide, PRO8L3M i Bisz.

Popkillery 2020

Druga edycja gali nagród branży hip-hopowej, zaplanowana pierwotnie na marzec, musiała zostać przełożona z powodu wybuchu pandemii. Popkillery 2020 , organizowane przez serwis Popkiller wspólnie z marką Bacardi, odbyły się finalnie 9 września w specjalnym rygorze sanitarnym i ściśle ograniczonej frekwencji. Nie brakowało jednak gorących chwil i pamiętnych słów.

Najwięcej statuetek wyniósł z sali debiutujący Mata. Zdaniem gremium i publiczności zasłużył na nagrody w kategoriach Odkrycie Roku i Singiel Roku, którym wybrano Patointeligencję. – Zawsze chciałem rapować i słuchałem wielu osób, które tu siedzą. Słuchałem i zastanawiałem się, czy ja kiedykolwiek będę mógł rapować, czy przez to, skąd pochodzę i z jakiego jestem domu, mogę być hip-hopowcem. Okazało się, że wystarczy o tym powiedzieć szczerze i nie owijać w bawełnę, i wydaje mi się, że szczerość to jest podstawa hip-hopu i tego co robimy. Miło mi na tym świecie hip-hopu odbierać nagrodę za ten numer – mówił widocznie poruszony Mata, na co prowadzący Waldemar Kasta odpowiedział mu: – W naszej kulturze jest miejsce dla wszystkich i świetnie, że się odważyłeś.

Wielkim wygranym był też Paluch, którego dwa single zostały nagrodzone platynowymi statuetkami za Singiel Dekady: Bez strachu wybrała publiczność, a Szamana gremium. Po tym kawałku uświadomiłem sobie, jak duży wpływ mamy jako raperzy na młodych ludzi i cieszę się, że kawałek, który jest tak wartościowy, zdobywa taką nagrodę jak Singiel Dekady – powiedział poznański raper, odbierając nagrodę za Bez strachu. Album Dekady za zdaniem publiczności powędrował do Quebonafide, za to za zdaniem gremium – do Bisza.

Mam poczucie, że w końcu mamy nagrodę, która reprezentuje to, co dzieje się na scenie, tak że trzymam kciuki za tę inicjatywę – mówił Solar, który odebrał nagrodę specjalną #dowhatmovesyou za organizację akcji #hot16challenge2. Złoty Popkiller za całokształt dokonań trafił do Michała Urbaniaka, a nagrody za album roku – do Sokoła i PRO8L3M-u.

Ceremonia była transmitowana na kanale PopkillerTV, zapis można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=qiw8TXciRhs

Popkillery poprowadzili, podobnie jak rok temu, legenda hip-hopu a obecnie ring announcer Federacji KSW Waldemar Kasta oraz popularna raperka AdMa. Oprawę muzyczną zapewnił Pawbeats Liveband, wraz z którym na scenie pojawili się Liroy, Kali, Bisz, Te-Tris, Opał, a wszystko zamknął jam z udziałem Hemp Gru, Palucha, VNM-a, Wujka Samo Zło i Zarzyckiego. Statuetki wręczali m.in. Hemp Gru, Jan-rapowanie, Pono i Koras, Kamil „Saful” Nożyński, Hirek Wrona, Sławomir Pietrzak, „matka chrzestna polskiego hip-hopu” Bogna Świątkowska, a także przewodniczący ZPAV Andrzej Puczyński.Laureaci Popkillerów 2020


POLSKA

Album Dekady Nagroda Gremium:

Bisz - Wilk chodnikowy


Album Dekady Nagroda Publiczności:

Quebonafide - Egzotyka


Singiel Dekady Nagroda Gremium:

Paluch – Szaman (prod. PSR)


Singiel Dekady Nagroda Publiczności:

Paluch - Bez strachu (prod. SoDrumatic, cuty DJ Taek)


Album Roku Nagroda Gremium:

Sokół - Wojtek Sokół


Album Roku Nagroda Publiczności:

PRO8L3M - Widmo LP


Singiel Roku Nagroda Gremium:

Mata – Patointeligencja (prod. Trooh Hippi)


Singiel Roku Nagroda Publiczności:

Mata - Patointeligencja (prod. Trooh Hippi)


Raper Roku Nagroda Gremium:

Sokół


Raper Roku Nagroda Publiczności:

Bedoes


Producent Roku Nagroda Gremium:

Magiera


Producent Roku Nagroda Publiczności:

Gibbs


Odkrycie Roku Nagroda Gremium:

Mata


Odkrycie Roku Nagroda Publiczności:

Mata


Grupa/Duet Roku Nagroda Publiczności:

chillwagon


Teledysk Roku Nagroda Publiczności:

Solar, Bedoes – Jestem zdrowy [kriskej, Kamil Lanek]


Kooperacja Roku Nagroda Publiczności:

Sokół, Taco Hemingway, PRO8L3M – Napad na bankiet


Wydanie Roku Nagroda Publiczności:

Tau – Egzegeza. Księga Pszczół [SEWERX]ZAGRANICA:

Album Dekady USA Nagroda Gremium:

Kendrick Lamar - To Pimp a Butterfly


Album Dekady USA Nagroda Publiczności:

Eminem - The Marshall Mathers LP 2


Album Roku USA Nagroda Gremium:

Freddie Gibbs & Madlib - Bandana


Album Roku USA Nagroda Publiczności:

Post Malone - Hollywood’s Bleeding


Singiel Roku USA Nagroda Gremium:

J. Cole – Middle Child


Singiel Roku USA Nagroda Publiczności:

Travis Scott – Highest in the Room


Raper Roku USA Nagroda Publiczności:Juice WRLD


Odkrycie Roku USA Nagroda Publiczności:

Lil Nas X


Album Roku Europa Nagroda Publiczności:

Skepta - Ignorance is Bliss


Singiel Roku Europa Nagroda Publiczności:

Stormzy – Vossi BopPopkillery - czym są?

Popkillery to inicjatywa serwisu muzycznego Popkiller, który postanowił podejść do tematu ponad jakimikolwiek podziałami, zapraszając do współpracy media o zasięgu ogólnopolskim oraz lokalnym, by efektem była nagroda ze strony całego środowiska hip-hopowego.

Zwycięzcy wybierani są na dwa sposoby: w głosowaniach publiczności, a także w głosowaniach gremium, złożonego z dziennikarzy Popkillera oraz wybranych dziennikarzy i ekspertów reprezentujących różne pokolenia, różne media i różne spojrzenia na muzykę. W jego składzie znajdują się zarówno przedstawiciele prasy, radia i telewizji, jak reprezentanci internetowych portali, serwisów ogólnomuzycznych i lifestyle'owych, serwisów hip-hopowych, największych rapowych festiwali, a także muzyczni influencerzy, youtuberzy i komentatorzy. „Różnica wieku między członkami gremium wynosi nawet 40 lat, ich gusta i muzyczne spojrzenia bywają całkowicie różne, ale właśnie dzięki temu mamy nadzieję uzyskać jak najpełniejszy i najbardziej obiektywny obraz stanu polskiego rapu, by wręczyć artystom nagrodę, która rzeczywiście będzie miała dla nich wartość. Dziękujemy każdemu z członków gremium i każdemu ze wspierających mediów za to, że zgodzili się połączyć siły w tej szczytnej idei" - pisali organizatorzy.Źródło: materiały prasowe popkiller.pl

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022