ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

13 stycznia 2022 r.

Poznaliśmy nominowanych do nagród Empiku

Empik ogłosił nominowanych do corocznych nagród Bestsellery Empiku. W tym roku nagrody zostaną przyznane także w kategorii Odkrycie Empiku oraz Nagroda Publiczności.

Poznaliśmy nominowanych do nagród Empiku

Bestsellery Empiku to nagrody wybierane przez klientów salonów Empik i empik.com oraz użytkowników aplikacji Empik, Empik Go, Empik Music, a także Empik Bilety i Going, którzy poprzez swoje zakupy oddają głosy na najpopularniejszych twórców muzyki, filmu i literatury.

Muzyczne Bestsellery podzielone są na cztery kategorie: Pop & Rock, Hip-Hop, Streaming oraz Live. Po raz kolejny nominacje muzyczne pokazują, że dużym zainteresowaniem wśród klientów Empiku cieszą się rodzimi twórcy.

W kategorii Pop & Rock wśród 5 konkurujących o nagrodę krążków, aż 3 należą do polskich wykonawców. O nagrodę powalczą: sanah z płytą Irenka, Kwiat Jabłoni z albumem Mogło być nic oraz kompilacja Męskie Granie 2021. Zagraniczne tytuły nominowane w tej kategorii to: wydana po sześcioletniej przerwie płyta Adele – 30, oraz wydawnictwo tegorocznych zwycięzców Eurowizji, włoskiego zespołu Måneskin – Teatro d’Ira. Volume 1.

Wszystkie nominacje hip-hopowe należą do polskich wykonawców. Szanse na wyróżnienie mają: Sobel za Pułapkę na motyle, Mata za Młodego Matczaka, Ekipa za Sezon 3, Sokół za Nic oraz Avi i Louis Villian za Akademię Sztuk Pięknych.

Także w streamingu widać dominację polskiej muzyki. Tutaj również pojawia się sanah z dwoma utworami: Ale jazz i etc. na disco. Jest także kolejna nominacja dla Maty za Kiss cam (Podryw roku) oraz wykonawców Męskiego Grania Orkiestry 2021 – w składzie: Dawid Podsiadło, Daria Zawiałow i Vito Bambino – dla I Ciebie też, bardzo. A jedyny nominowany utwór spoza Polski to I Wanna Be Your Slave zespołu Måneskin.

Kategoria koncertowa Live, której nominacje ustanowili zakupujący bilety w serwisach Empik Bilety i Going, także w większości należy do polskich twórców i są to polscy twórcy hip-hopowi. Jedyna nominacja, która wymyka się tej definicji, to nominacja dla FEST Festival 2021.Rap & Hip-Hop

Akademia Sztuk Pięknych, Avi, Louis Villain (Moya Label / e-Muzyka / Step Hurt)

Młody Matczak, Mata (SBM Label / e-Muzyka)

Nic, Sokół (Prosto Label / e-Muzyka)

Pułapka na motyle, Sobel (Def Jam Poland / Universal Music Polska)

Sezon 3, Ekipa (Ekipa / DonPro, Musicom / e-Muzyka)


Pop & Rock

30, Adele (Sony Music Entertainment Poland)

Irenka, sanah (Magic Records / Universal Music Polska)

Męskie Granie 2021, Męskie Granie Orkiestra 2021 (Mystic Production / Sony Music Entertainment Poland)

Mogło być nic, Kwiat Jabłoni (Agora S.A.)

Teatro D'ira. Volume 1, Måneskin (Sony Music Entertainment Poland)


Streaming

Ale jazz!, sanah, Vito Bambino

etc. (na disco), sanah

I Ciebie też, bardzo, Męskie Granie Orkiestra 2021

I Wanna Be Your Slave, Måneskin

Kiss cam (podryw roku), Mata


Live

• Bass Astral, Igo – pożegnalna trasa „Last Dance” (9 miast)

• „FEST Festival 2021”

• Mata – koncert na Lotnisku Bemowo

• PRO8L3M – trasa „Art Brut 2” (13 miast)

• Young Leosia – Hulanki Tour (8 miast)Muzyczne nagrody przyznane zostaną również w ramach Odkryć Roku. Nominowanych wytypowało jury w składzie: Hania Rani, Mela Koteluk, Marcin Wojciechowski, oraz eksperci z Empiku: Anna Maria Żurek i Dominik Sadowski. Szanse na tę nagrodę mają: Luna za album Caught in the Night, Szczyl za tytuł Polska Floryda, Patrcik the Pan za Miło wszystko, Ochman za debiut Ochman oraz Oxford Drama za What’s the Deal with Time?.

W tym roku pierwszy raz zostanie przyznana Nagroda Publiczności. Spośród wszystkich nominowanych w 12 kategoriach internauci wybiorą najlepszą ich zdaniem kulturalną premierę roku 2021. Każdy użytkownik aplikacji mobilnej może oddać 12 głosów. Za najtrafniej uzasadniony wybór organizator głosowania przewidział nagrodę: dzień na planie produkcji telewizyjnej. Głosować można od 1 do 10 lutego 2022 roku.

Do kogo powędrują statuetki Bestsellery Empiku, dowiemy się 15 lutego w podczas uroczystej gali, która będzie transmitowana na antenie TVN. Uroczystość będzie można też śledzić na kanałach Empiku na Facebooku, Instagramie, TikToku i YouTubie oraz na platformie empik.com i w aplikacji mobilnej Empik.Źródło: empik.com

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022