ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

25 lutego 2022 r.

BTS zwycięzcą nagrody IFPI dla Artysty Roku na światowym rynku nagrań muzycznych - Global Recording Artist of the Year Award.

IFPI, organizacja reprezentująca przemysł fonograficzny na całym świecie, ogłosiła dziś, że Artystą Roku 2021 światowego sektora nagrań muzycznych została ikona pop XXI wieku – zespół BTS. To historyczna chwila dla sektora muzycznego, ponieważ południowokoreańska grupa jest pierwszym wykonawcą, który zdobywa nagrodę drugi rok z rzędu.
BTS zwycięzcą nagrody IFPI dla Artysty Roku  na światowym rynku nagrań muzycznych - Global Recording Artist of the Year Award.

To wyjątkowe wyróżnienie przyznawane jest na podstawie światowej rocznej sprzedaży wszystkich nagrań danego artysty lub zespołu, zarówno w środowisku cyfrowym, jak i w świecie tradycyjnych nośników, począwszy od streamingu, a skończywszy na płytach winylowych. Nagrodę ogłoszono jako punkt kulminacyjny odliczania w Rankingu Artystów IFPI, który wskazał 10 wykonawców, mogących się pochwalić najlepszym wynikiem sprzedaży swojej muzyki na świecie.

Zdobywając nagrodę IFPI drugi rok z rzędu, grupa BTS (którego członkowie to: RM, Jin, SUGA, j-hope, Jimin, V i Jung Kook) zapisuje się po raz kolejny na kartach historii rankingów najlepiej sprzedających się wykonawców na świecie. Artystów poznaliśmy już w 2018 roku, kiedy dotarli do drugiego miejsca rankingu IFPI dla Artysty Roku na świecie. W rankingu za 2020 rok zespół nie tylko zdobył pierwsze miejsce, ale był jednocześnie pierwszym zwycięzcą, śpiewającym przede wszystkim w języku innym, niż angielski. Na tegorocznej liście top 10 na miejscu 9 uplasowała się kolejna grupa z nurtu k-pop - SEVENTEEN, co pokazuje rosnącą popularność tego gatunku na całym świecie.

W 2021 roku BTS dominowali na rynkach muzycznych. Utwór Butter , który miał premiere w maju 2021 roku, zyskał natychmiastową popularność i utrzymywał się na pierwszym miejscu amerykańskiej listy Billboard Hot 100 przez 7 tygodni. W lipcu nowy singiel zespołu Permission to Dance także zadebiutował na pierwszym miejscu listy Hot 100. We wrześniu miał premierę utwór wykonany wspólnie z BTS przez zespół Coldplay - My Universe, który także dotarł do pierwszego miejsca listy w Stanach Zjednoczonych. W Azji grupa wydała album z największymi przebojami BTS, THE BEST w japońskiej wersji językowej, który dotarł do pierwszego miejsca listy Oricon Year End Album Chart. Ostatni raz udało się to zagranicznemu wykonawcy 37 lat temu. Płyta Butter znalazła się na pierwszym miejscu rocznych podsumowań na południowokoreańskich listach Gaon – grupie BTS udało się to sześć razy, z sześcioma różnymi albumami.

Na drugim miejscu w rankingu Artysty Roku IFPI uplasowała się dwukrotna zwyciężczyni tego wyróżnienia - Taylor Swift. Zaraz za nią znalazła się Adele, która pojawiła się na liście pierwszy raz od czasu zwycięstwa w rankingu w 2015 roku. Wcześniejsi laureaci nagrody Global Artist Chart Drake i Ed Sheeran zajęli tym razem odpowiednio 4 i 5 miejsce. Debiutująca Olivia Rodrigo zajęła dziesiąte miejsce w rankingu po sukcesie jej debiutanckiego albumu SOUR.Ranking Top 10 artystów na świecie w 2021 roku:

1. BTS

2. Taylor Swift

3. Adele

4. Drake

5. Ed Sheeran

6. The Weeknd

7. Billie Eilish

8. Justin Bieber

9. SEVENTEEN

10. Olivia Rodrigo


Laureaci poprzednich edycji:

2020 – BTS

2019 – Taylor Swift

2018 – Drake

2017 – Ed Sheeran

2016 – Drake

2015 – Adele

2014 – Taylor Swift

2013 – One DirectionNagroda IFPI Global Recording Artist of the Year Award oraz zestawienie top 10 to jedyny ranking, który rzetelnie odzwierciedla konsumpcję muzyki we wszystkich formatach (w tym streaming, fizyczną i cyfrową sprzedaż albumów i singli) i we wszystkich krajach na świecie. Jest ważony na podstawie względnej wartości każdej metody konsumpcji.About IFPI

IFPI jest organizacją zrzeszającą sektor fonograficzny na całym świecie, reprezentuje ponad 8 000 wytwórni płytowych. Promuje rozwój rynku nagraniowego, prowadzi kampanie na rzecz producentów fonogramów i rozszerzania zakresu komercyjnego wykorzystania nagrań dźwiękowych na całym świecie.Źródło: IFPI

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022