ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

14 lutego 2013 r.

Nagrody Grammy 2013 rozdane

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu rozdano najbardziej prestiżowe w świecie muzyki rozrywkowej nagrody Grammy. Wśród nagrodzonych nie zabrakło także Polaków.

Nagrody Grammy 2013 rozdane

W nocy z niedzieli na poniedziałek polskiego czasu rozdano najbardziej prestiżowe w świecie muzyki rozrywkowej nagrody Grammy. 55. gala rozdania Grammy Awards odbyła się w Staples Center w Los Angeles. Rihanna, Beyonce i Taylor Swift to tylko nieliczne gwiazdy, które zostały uhonorowane w trakcie tego pełnego oczekiwania wieczoru. Nie zabrakło na nim także polskich akcentów.

Największym zwycięzcą gali okazał się Dan Auerbach z The Black Keys, do którego powędrowały aż cztery statuetki, w tym: Producent Roku, Najlepszy Album - Rock (za płytę "El Camino") oraz Najlepsze Wykonanie - Rock i Najlepsza Piosenka – Rock (oba za kompozycję "Lonely Boy").

Miano najlepszej Piosenki Roku przyznano utworowi "We Are Young" trzyosobowej grupy FUN, do której powędrował również tytuł Najlepszego Nowego Artysty. Jednym z producentów wyróżnionego przeboju był Polak Paweł Sęk.

Kolejny polski akcent zawdzięczamy Orkiestrze Symfonicznej Filharmonii Narodowej, która zwyciężyła w kategorii „najlepsze kompendium klasyczne”, za płytę z utworami Krzysztofa Pendereckiego. Statuetką został wyróżniony dyrygent Antoni Wit oraz producenci albumu: Aleksandra Nagórko i Andrzej Sasin.

Za duże osiągnięcie należy uznać zdobycie trzech statuetek przez belgijskiego muzyka Gotye, w tym dwie za piosenkę „Somebody That I Used to Know” oraz za najlepszy album muzyki alternatywnej. Artyści, którzy również mogą pochwalić się trzema statuetkami to: Jay-Z & Kanye West oraz Skrillex. Prestiżową nagrodę najlepszego Albumu Roku otrzymał zespół Mumford & Sons z krążkiem „Babel”.

Adele, która odniosła niekwestionowany sukces podczas ubiegłorocznych nagród Grammy, tym razem została uznana za najlepszą solową wykonawczynię w utworze "Set Fire to the Rain".

Wśród pozostałych laureatów znaleźli się m.in.: Kelly Clarkson, Chris Botti, Robert Glasper Experiment, Drake, Halestorm, Miguel, Frank Ocean, Usher.

Źródło: grammy.com
Value gap
Fryderyk Festiwal 2022