ZPAV :: Bestsellery i wyróżnienia - Aktualności

14 maja 2014 r.

Pierwsza Złota Płyta za streaming, Platynowa – za sprzedaż cyfrową

Płyta IMAGINE DRAGONS Night Visions jako pierwszy w Polsce album uzyskał miano Platynowej Płyty dzięki sprzedaży cyfrowej, natomiast status Złotej Płyty otrzymał tylko dzięki odtworzeniom w serwisach streamingowych.

Pierwsza Złota Płyta za streaming, Platynowa – za sprzedaż cyfrową

Płyta IMAGINE DRAGONS Night Visions jako pierwszy w Polsce album uzyskał miano Platynowej Płyty dzięki sprzedaży cyfrowej, natomiast status Złotej Płyty otrzymał tylko dzięki odtworzeniom w serwisach streamingowych – ponad 30 000 000 odtworzeń – co w przeliczeniu na sprzedaż albumów daje ponad 10 000 egzemplarzy. Wynik ten uzupełniony o pozostałą sprzedaż cyfrową (kolejne 10 000 egz.) i sprzedaż nośników fizycznych przekraczający 10 000 daje w sumie ponad 30 000 egzemplarzy i status Platynowej Płyty.

W historii polskiej fonografii jest to pierwszy taki przypadek, że prawie 70% całej sprzedaży albumu pochodzi z rynku cyfrowego, w tym ponad połowa z serwisów streamingowych.

Zmiany w regulaminach wyróżnień Złotych, Platynowych i Diamentowych Płyt, przewidujące poszerzenie uwzględnianych form sprzedaży o streaming, zostały wprowadzone przez zarząd ZPAV dla wniosków składnych od 3 kwietnia br.

Do sprzedaży zaliczane są wszelkie streamingi jakiegokolwiek utworu z albumu, w przeliczeniu 2500 szt. = 1 album.

Pełna wersja regulaminu wyróżnień dostępna jest na stronie: http://www.zpav.pl/rankingi/wyroznienia/regulamin.php

Value gap
Fryderyk Festiwal 2022